Tytuł nie jest przypadkowy – słowa „dotknij Miłosierdzia” wybrane zostały na hasło peregrynacji Symboli ŚDM po Polsce przed czekającym nas spotkaniem młodych w Krakowie w 2016 roku.

 „Mieliśmy szczęście już przeżyć przedsmak czekającego nas wydarzenia! – napisał w swoim słowie ks. bp Wiesław Mering – Z woli bowiem św. papieża Jana Pawła II, ziemię, na której zgromadzi się młodzież świata – uświęca wcześniej Krzyż Światowych Dni Młodzieży”. Jak przypomina Biskup Włocławski, trasa peregrynacji Symboli ŚDM została starannie zaprogramowana, przygotowane zostały środowiska i miejsca nawiedzenia. „Album, który bierzemy do ręki, pozwoli nam, jej uczestnikom, przypomnieć sobie tamte wielkie chwile, (o których przebiegu miałem zaszczyt poinformować Konferencję Plenarną Episkopatu Polski w Warszawie, dnia 11 czerwca 2014 roku). Tym zaś, którzy nie mogli z różnych powodów dotknąć Krzyża, umożliwi nawiązanie duchowej więzi ze Świętym Znakiem wiary. Dlatego zachęcam: kupujmy, czytajmy i przypominajmy sobie peregrynację i oczekujemy z wiarą wydarzeń, do których miała nas przygotować” – zachęca w swoim słowie bp Mering.
Diecezjalny koordynator ŚDM ks. Artur Niemira podkreśla, że książka jest świadectwem przyjęcia Krzyża ŚDM i ikony Salus Populi Romani przez młodzież, dzieci i dorosłych w diecezji włocławskiej, świadectwem czasu szczególnego nawiedzenia. „Jej wartością są nie tylko opisy wydarzenia czy zdjęcia, ale przede wszystkim świadectwa ludzi młodych, którzy dzielą się tym, co przeżyli dotykając krzyża, dotykając miłosierdzia. Książka będzie nie tylko pamiątką tamtych wydarzeń, ale także, jak ufam, pomoże w przygotowaniu się do ŚDM Kraków 2016, do przyjęcia młodzieży w diecezji w ramach ‘dni w diecezji’ poprzedzających wydarzenia w Krakowie, jak również stanie się cegiełką w programie ‘Bilet dla Brata’, który pomoże sfinansować przyjazd do Polski na Światowe Dni Młodzieży ludzi młodych z krajów na wschód od Polski” – podkreśla diecezjalny koordynator.

Autor: Ks. Artur Niemira