Kolędowanie po góralsku w św. Wojciechu

Śpiewajmy i grajmy Mu…
Kolędowanie po góralsku w św. Wojciechu

Po raz ostatni w tym roku kalendarzowym, 29 grudnia o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie sprawowana będzie Msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której tym razem przewodniczyć będzie Kanclerz Kurii Diecezji Włocławskiej ks. prałat Artur Niemira. Ta uroczysta Eucharystia, koncelebrowana wspólnie z Duszpasterzem Trzeźwości Diecezji Włocławskiej, ks. Pawłem Śmiglem przypada w Święto Św. Rodziny, która ma być dla nas wzorem realizacji życia w trzeźwości, tzn. trzeźwego sposobu myślenia w stałym kontakcie z Bogiem! Dlatego też, temat roku duszpasterskiego 2013/2014, któremu w Apostolstwie Trzeźwości towarzyszyć będzie hasło: Kochająca matka zawsze trzeźwa, jest skierowaniem naszego wzroku na Maryję, najdoskonalszą z matek, która „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”. To Ona była pierwszym i najważniejszym Świadkiem! W uroczystej Eucharystii, za pośrednictwem Maryi, prosić będziemy Boga, aby współczesne matki były trzeźwą ostoją wychowania według wartości chrześcijańskich! Tuż po Mszy św. kapłani i artyści podzielą się opłatkiem z wiernymi. Dopełnieniem tego znaku chrześcijańskiej miłości i jedności będzie koncert polskich kolęd!

Koncerty kolęd w kościele św. Wojciecha w Koninie, to już tradycja wielu lat. Do dziś koninianie pamiętają solistów Opery Łódzkiej i Poznańskiej, którzy co roku, w drugi dzień świąt, zapraszali mieszkańców naszego miasta na wspólne kolędowanie. Od ubiegłego roku ,w gościnnym św. Wojciechu, rozbrzmiewają tym razem góralskie dźwięki znakomitej Folk Kapeli Hora, która po raz wtóry przyjęła zaproszenie organizatorów.

Folk Kapela Hora ( góra), to zespół muzyczny, który tworzą Górale z Beskidów oraz ze Słowacji. Muzycy Hory grają na skrzypcach, altówce, cymbałach węgierskich oraz kontrabasie.

Sięgają również po oryginalne instrumenty góralskie m. in. trombitę, róg pasterski, okarynę i różnego rodzaju piszczałki.

Hora ma w swoim repertuarze utwory z różnych stron Karpat, m.in. muzykę góralską z regionu Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Podhala, a również utwory inspirowane muzyką słowacką, węgierską, rumuńską, bałkańską, cygańską i żydowską. Zespół bardzo dużo koncertuje w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku koncerty u boku największych polskich artystów, festiwale, a także wielkie koncerty charytatywne.

Na świąteczne spotkanie w kościele św. Wojciecha Hora przygotowała tradycyjne kolędy polskie, pastorałki góralskie, a także kolędy słowackie. Podobnie jak w ubiegłym roku, niezwykłym instrumentalnym dopełnieniem będą zabytkowe, węgierskie cymbały, które ze względu na swoje gabaryty, już coraz rzadziej towarzyszą muzykom.

Na koncert zapraszają proboszcz parafii św. Wojciecha w Koninie, Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Włocławskiej i tygodnik „Adalbertus”. Koncert współfinansowany jest przez Prezydenta Miasta Konina.

Niedziela, 29 grudnia, godz. 19.00, Kościół św. Wojciecha, Konin Morzysław

Anna Wysocka

© Copyright 2012. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku [Realizacja: MKM ]